اخبار مرکز تحقیقات نفرولوژی و ارولوژی

23مهرشیوع بیماری‌های دستگاه ادراری در زنان
  • 181
  • .
  • .

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، بيماري‌هاي کليوي و مجاري ادرار را در کشور شايع خواند و گفت: کلينيک‌هاي مرتبط با اين بيماري‌ها در بيمارستان شهيد لبافي نژاد خدمات جديدي به منظور پيشگيري، تشخيص و درمان ارائه مي‌دهند.
دکتر عباس بصيري فوق تخصص نفرولوژي با اشاره به نقش موثر بيمارستان شهيد دکتر لبافي نژاد در ارائه خدمات درماني، آموزشي و پژوهشي در کشور، عنوان کرد: در کلينيک روزانه اورولوژي، مربوط به جراحي بيماري‌هاي کليوي و مجاري ادرار و بخش نفرولوژي، مربوط به بيماريهاي داخلي کليه و مجاري ادرار اين بيمارستان روزانه بالغ بر ۱۰۰ بيمار توسط پزشکان ويزيت ميشوند.
وي ادامه داد: در کلينيک پيشگيري از سنگ‌هاي دستگاه ادراري نيز که يکي از شايعترين بيماريها در کشور و منطقه است، براي بيماران مبتلا، بعد از اعمال جراحي با انجام آزمايشات مختلف بر روي سنگهاي خارج شده، اقدامات مشاوره اي و پيشگيرانه صورت مي گيرد
بصيري با اشاره به شيوع بيماريهاي دستگاه ادراري در بانوان، عنوان کرد: برخي از بيماريهاي مجاري ادرار در زنان نسبت به مردان تفاوت دارد و به علت مسائل فرهنگي و اجتماعي حاکم در جامعه، تاکنون مغفول واقع شده است. بر همين اساس کلينيک اورولوژي زنان نيز در اين مرکز خدمات درماني مربوط به مشکلات کليوي و مجاري ادرار ارائه مي‌دهد.
به گفته فوق تخصص نفرولوژي، حدود ۳۰ درصد از زنان با اشکالات ادراري رو به رو هستند که ابراز هم نمي‌کنند.
۴۵ تا ۶۰ درصد بانوان دچار بي‌اختياري ادراري هستند
نسترن محمودنژاد، متخصص جراح کليه و مجاري ادراري، با بيان اينکه کلينيک اورولوژي زنان خدمات فوق تخصصي براي درمان مشکلات کليوي و دستگاه ادراري را به بانوان ارائه مي‌دهد، گفت: در اين کلينيک از مشکلات به ظاهر ساده همچون سنگ کليه تا تومورهاي مثانه يا مشکلات عملکردي هريک از قسمتها مورد بررسي و درمان قرار مي‌گيرد.
عضو هيئت علمي دانشگاه با اشاره به شيوع بي اختياري ادرار در بانوان افزود: برخي از بانوان با اين مشکل و تخصص مرتبط با آن آشنايي ندارند و در اکثر مواقع متخصصان زنان، آنها را به کلينيک معرفي مي کنند.
به گفته وي، خدمات جراحي و خدمات فوق تخصصي در بخش‌هاي سنگ شکن، نوار مثانه و فيزيوتراپي‌هاي کف لگن کلينيک اورولوژي بانوان ارائه مي شود.
دکتر محمودنژاد تصريح کرد: بانوان نبايد از بيان مشکلات دستگاه ادراري خود امتناع کنند، چرا که بيماري‌هاي مربوطه بسيار شايع است و منجر به ايجاد اختلال در فعاليت‌هاي روزانه فرد مي‌شود. از طرفي درمان بسياري از مشکلات در مراحل اوليه، منجر به پيشگيري از انجام اعمال جراحي مي‌شود. به همين منظور توصيه مي‌کنيم افراد، به ويژه بانواني که سابقه خانوادگي بيماري‌هاي مرتبط دارند، براي معاينات مرتب مراجعه کنند.
وي در پايان اظهار کرد: ۴۵ تا ۶۰ درصد بانوان دچار بي‌اختياري ادراري هستند و بايد در نظر داشت که علت اين مشکل بهتر است در مراحل اوليه بيماري بررسي شود.

 
كلمات كليدي : نفرولوژی
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیــو

ساختار و مراکز

لینک های مرتبط

مجلات دانشگاه

تماس با ما

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد