اخبارمرکز فیزیولوژی ورزش

2ارديبهشتمرکز تحقیقات فیزیولوژی ورزش : توصیه های انجام ورزش در زمان شیوع کووید-19
  • 8209
  • .
  • .

خلاصه متن : توصیه های کلیدی ورزش در زمان شیوع کووید -19 به قلم دکتر شیروانی

توصیه های انجام ورزش در حین شیوع کرونا ویروس نوین (کووید-19)

  1. منطقی است که افراد در این زمان فعالیت‏های ورزشی سنگین و طاقت فرسا را محدود کنند زیرا اولاً ممکن است بسیاری از افراد ظاهراً سالم اما بدون علامت باشند و ثانیاً فعالیت ورزشی سنگین ممکن است استعداد ابتلا به عفونت در افراد غیرورزیده را افزایش دهد.
  2. افراد سالم و بدون علامت با رعایت ملاحظات و دستورالعمل ‏های بهداشتی می‏توانند فعالیت های جسمانی و ورزشی با شدت متوسط را ادامه دهند و از تقویت عملکرد ایمنی و سایر فواید مثبت ناشی از آن بهره‏مند شوند.
  3. مهمترین دستوالعمل‏های بهداشتی برای ورزش در زمان شیوع کووید-19 شامل: شستشوی مرتب دست‏ها با آب و صابون و خشک کردن با حوله تمیز، ضد عفونی کردن تجهیزات ورزشی و سطوح بر طبق پروتکل‏های استاندارد، ورزش کردن در خانه در شرایط قرنطینه یا جاهای خلوت با رعایت فاصله 1تا 2 متری از افراد و همچنین پوشیدن ماسک هنگام ورزش برای مواجهه کمتر می‏باشد.
  4. افراد با علائم خفیف دستگاه تنفسی فوقانی (مانند: آبریزش بینی‏، احتقان سینوس‏، گلو درد جزئی) با رعایت ملاحظات می‏توانند فعالیت‏های ورزشی سبک ( شامل انواع: تمرینات هوازی، قدرتی، کششی، تعادلی و حتی ذهنی) را انجام دهند.
  5. افراد با علائم گسترده‏تر و مشکوک به کووید‏-19 (مانند: گلودرد شدید، درد بدن، تنگی نفس، خستگی عمومی، سرفه خشک یا تب) ضمن دریافت مراقبت‏های پزشکی باید تا زمان بهبودی کامل از انجام انواع فعالیت‏های ورزشی پرهیز نمایند.

دکتر حسین شیروانی

مدیر مرکز تحقیقات فیزیولوژی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج)

كلمات كليدي : کرونا , ورزش و کرونا , ورزش و کووید19 , مرکز تحقیقاتی فیزیولوژی ورزش
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیــو