اخبار و اطلاعیه ها

16فروردينمصاحبه معاون تحقیقات و فن آوری دانشگاه بقیه الله با رادیو گفتگو
  • 203
  • .
  • .

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه الله ،گفت : این دانشگاه دارای یک پژوهشگاه است که این پژوهشگاه شامل چهار پژوهشکده و 23 مرکز تحقیقاتی است.

غلامحسین علیشیری ، در مصاحبه با برنامه« حذف و اضافه» که از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد، با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاسیس شده است و از دانشگاه های جوان ایران محسوب می شود ، افزود : این دانشگاه علی‌رغم جوان بودنش جز دانشگاههای ممتاز کشور در حوزه تحقیقات و فناوری است و در حوزه تولید علم از دانشگاه های شاخص کشور محسوب می شود .

وی با بیان اینکه این دانشگاه در عرصه جهانی نیز دارای جایگاه خوبی است، اظهار کرد: هیات علمی جوان ،محقق و با انگیزه ای در این دانشگاه مشغول به فعالیت است و این موفقیت ها مدیون تلاش های آنهاو دانشجویان این دانشگاه است.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اعلام کرد : این دانشگاه دارای یک پژوهشگاه است و این پژوهشگاه شامل چهار پژوهشکده و 23 مرکز تحقیقاتی است .

وی با بیان اینکه تشکیل مراکز تحقیقاتی در این دانشگاه نیاز محور بوده است و بر اساس نیازهای سازمانی ،ملی و منطقه‌ای ایجاد شده اند، ادامه داد: در کشور در حوزه علوم پزشکی تاکنون تحقیقات خوبی صورت گرفته است ولی بعضا به گونه ای نبوده که مردم آن را در زندگی روزمره خود به صورت جدی لمس کنند .

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در ادامه این برنامه با بیان این که نگاه در این دانشگاه نسبت به تحریم ها فرصت محور است و در همین چارچوب تلاش کردیم که از این فرصت برای ورود به حوزه هایی استفاده کنیم که قبلا اجازه ورود داده نمی شد گفت : اکنون با توجه به شرایط موجود این زمینه فراهم شده است که ما برای تحقیق به این حوزه ها ورود پیدا کنیم .

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه همانطور که اشاره شد ، قسمتی از تحقیقات در این دانشگاه بر اساس نیازهای و اولویت های سازمانی است، اظهار کرد : بخشی از این تحقیقات مربوط به آسیب های شیمیایی از جمله تشخیص و معالجه آسیب های شیمیایی بوده است با توجه به میزان جانبازان شیمیایی که ما در کشور داریم .

این مقام مسئوول در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تاکید کرد : خوشبختانه در این عرصه از علم به پیشرفت های خوبی رسیدیم چنانکه در منطقه و حتی جهان در جایگاه خوبی قرار داریم و می توانیم ادعاهای بزرگی در این زمینه در آینده نه چندان دور مطرح کنیم .

علیشیری با بیان اینکه در طی ده الی پانزده سال اخیر توجه مسئولان حوزه تحقیقاتی در کشور معطوف بر این بوده که ما در زمینه «دانشی» در عرصه جهانی رتبه کسب کنیم ، افزود : در این زمینه به توفیقات خوبی دست پیدا کردیم ولی قطعاً این موضوع کافی نیست و با توجه به محدودیت منابع مالی باید تحقیقات و پژوهش ها در کشور هدفمند و برای رفع نیازهای مردم باشد.

وی اداد: در کشور از ظرفیت های خوبی برخوردار هستیم ولی متاسفانه به این ظرفیت ها توجه نمی شود و همین مسئله باعث یاس و امیدی دانشجویان با انگیزه و توانمند شده است چنان که بعضا انرژی آنها در داخل کشور هدر رفته و آنها تصمیم به خروج از کشور گرفته اند .

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله همچنین با اشاره به برنامه تحولی که در این دانشگاه تدوین شده است، گفت: این یک برنامه 10 ساله است که با توجه به اسناد بالادستی تهیه و تدوین شده است.

وی در پایان صحبت های خود گفت: در شرایط تحریم و محدودیت منابع مالی باید تحقیقات در کشور با رویکرد حل نیازهای مردم باشد تا بتوانیم تحریم‌ها را تبدیل به فرصتی برای تحقیق و پژوهش هرچه بیشتر در کشور در راستای حل مشکلات و چالش های پیش روی مردم و کشور کنیم.


 
 
كلمات كليدي : معاون تحقیقات بقیه الله , دکتر علیشیری , رادیو گفتگو
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر